Andmemahtude selgitused

Erinevalt helistamisest, mille puhul maksab kasutatud aeg, maksab mobiilse interneti kasutamisel hoopis andmemaht. See on infohulk, mis liigub mobiilivõrgu vahendusel internetist Sinu arvuti- või telefoni ekraanile. Igal e-mailil ja igal internetileheküljel on oma konkreetselt mõõdetav maht.
Internetiühendusele kulutatud aega ei maksusta, sest kui e-mail või internetilehekülg on juba arvutiekraanil avatud, on kogu info juba kohale saabunud. Kas infokogumit vaadatakse 1 sekund või 1 tund, see ei oma tähtsust. Iga uue internetilehekülje või meili avamine tähendab uue infokoguse liigutamist.
Andmemahu kõige väiksem mõõtühik on 1 bait (B). Sarnaselt nagu grammidest tekib kilogramm, kilodest tonn, saab ka väiksematest infoühikutest moodustada suuremaid. Süsteem on järgnev:

  • 1024 B (bait) = 1 kB (Kilobait)
  • 1024 KB = 1 MB (Megabait)
  • 1024 MB = 1 GB (Gigabait)

Kui palju andmemahtu surfamisel kulub?

Erinevatele tegevustele Internetis – e-posti kasutamine, uudiste lugemine, Facebook'is või Twitter'is surfamine, videoklippide vaatamine või allalaadimine jne – kulub andemahtu väga erinevalt.
Näiteks surfamisel YouTube.com sarnastel veebilehtedel kulub palju enam mahtu kui Neti.ee sarnastel vähese graafikaga otsingulehtedel. Ka kipuvad suurte uudisteportaalide reklaami- ja pildirikkad lehed kulutama oluliselt enam mahtu kui näiteks Internetipangas käimine.
Väga üldise rusikareeglina võimaldab 1 GB mahtu kasutada sul Internetti alljärgnevalt (kõik allmainitud asjad kokku arvestatuna):

  • Surfata Internetis kuni 10 tundi
  • Saata või vastu võtta kokku kuni 1000 e-kirja
  • Alla laadida 32 umbes nelja-viie minuti pikkust muusikapala
  • Alla laadida kuni 5 umbes nelja-viie minuti pikkust muusikavideot

Eeltoodu on üksnes hinnang ja baseerub eeldusel, et üks e-kiri on ca 25 kB, üks tund surfamist veebis on keskmiselt 30 MB, muusikafail on suurusega 8 MB, video allalaadimine on 50 MB. Kui sa mõnda tegevustest ei tee, jääb selle võrra enam mahtu muudest tegevusteks.
 

Väiksem maht, väiksemad kulud

  • E-posti kasutamisel on mõistlik seadistada e-posti programm nii, et esmalt laetakse alla vaid kirjade päiseid. Päis on kirjaga kaasas olev napp info, mis näitab ära, kellelt, kellele, mis teemal, millal ja kui suur e-mail on.
  • Nii saad vältida juba eos ebaoluliste meilide lugemist, asjatut spämmi ning (reklaam)piltide ja videote allalaadimist.
  • Huvipakkuvad e-kirjad saab topelt-klikiga tervikuna arvutisse tõmmata. Samuti tasub veenduda, et mailide vahetamine toimuks tavalise tekstina (Plain text), sest HTML ja RTF vormingud nõuavad palju enam infomahtu.