Mis on SIM-kaart?

Kolmik SIM-kaart

SIM-kaart on mobiilioperaatorile kuuluv ja kliendi valduses olev klienti tuvastav ning mobiilsideteenuse kasutamiseks vajalik kiipkaart.

Sarnaselt kogu muu elektroonikaga on ka SIM-kaardid aja jooksul muutunud ning seda nii oma tehniliste omaduste, kuid eelkõige just suuruse osas. Kui telefone tuli veel sanga abil kaasas kanda ning nad naljalt taskusse ei mahtunud, kasutati neis täismõõtmetes SIM-kaarte, mis on võrreldavad pangakaardi suurusega. Niipea, kui telefonid muutusid pisemaks, sai selgeks, et nii suur kaart ei mahu enam kuidagi seadme korpusesse ära ja kasutusele võeti mini-SIM formaat ehk tavaline SIM (25 x 15 mm), mis oli mitmeid aastaid kõige levinum kasutusel olev SIM-kaardi tüüp.

Seoses vajadusega mahutada telefoni veelgi enam nutikaid funktsioone, kippus ka mini-SIM liiga suureks muutuma ning seetõttu võeti kasutusele mikro-SIM kaardi formaat (15 x 12 mm), mis on praegu müüdavates seadmetes kõige levinumalt kasutatav SIM-kaardi tüüp.

Möödus vaid mõni aasta ning osad telefonitootjaid soovisid SIM-kaardi kokku surumisega veelgi äärmuslikumaks minna ning kasutusele võeti nano-SIM (12,3 x 8,8 mm).

Erinevas suuruses SIM-kaartide maailmas orienteerumiseks on levinud hübriidlahendused ehk kombo-SIM-id, kus on samast ümbrisest võimalik välja murda erinevas suuruses SIM-kaart ja seda vastavalt konkreetses seadmes kasutamiseks ette nähtud formaadile.

Diilis liitumislepingut sõlmides ulatatakse lepinguga kaasa kolmik SIM-kaart, milles on täissuuruses ümbrises ühendatud tava-SIM, mikro-SIM ja nano SIM-kaart.

Tulenevalt erinevatest SIM-kaardi suurustest, võib uut seadet kasutusele võttes osutuda vajalikuks SIM-kaardi vahetus. Seadmes kasutatava SIM-kaardi suurus on enamasti toodud seadme kasutusjuhendis ning seadme tootja kodulehel ning samuti Diili e-poes seadme omaduste all.

Juhul, kui mingil põhjusel ei õnnestu teada saada, mis suuruses SIM-kaart seadmesse sobib ja liitumisel anti kaasa kombo-SIM, siis tasuks ettevaatlikult katsetades suurest ümbrisest esmalt välja murda suurem kaart (ehk tavasuuruses SIM-kaart) ja kui see seadme SIM-kaardi pesasse ei mahu, alles siis murda temast omakorda välja väiksemas formaadis kaart (ehk mikro-SIM) ja kõige lõpuks väikseim ehk nano-SIM kaart.

Kui vana seadme uue vastu vahetamine toob endaga kaasa SIM-kaardi vahetuse, siis vana telefoni SIM-kaardilt kõigi telefoniraamatu kontaktkirjete salvestamiseks uuele SIM-kaardile saad abi paluda kõikidest EMT ja Elioni esindustest. Peale SIM-kaardi vahetust või uue lepingu sõlmimise järel hakkab uus SIM-kaart reeglina tööle 15 minuti jooksul ning SIM-kaardi vahetuse korral lakkab samal ajal vana SIM-kaart võrguteenuste kasutamise mõistes toimimast, kuid SIM-kaardile salvestatud kontaktandmetele ja sõnumitele saab ka tulevikus ligi.

Ka SIM-kaardid on aja jooksul nutikamaks muutunud ning lisaks telefoniraamatus olevate mälukohtade arvu ja talletatavate sõnumite suurenemisele leiavad SIM-kaartidel kasutust erinevad infomenüüd või erinevad keerukamad lahendused, nagu näiteks personaalse digitaalse isikutunnistusena kasutatav Mobiil-ID.

Sarnaselt igale elektroonilisele seadmele ei ole ka SIM-kaardi eluiga igavene ja seetõttu tasub telefoniraamatu kontakte lisaks SIM-kaardile hoida ka telefonimälus või kopeerida need pilveteenusesse või arvutisse. Lisaks võiks mõelda iga paari aasta järel SIM-kaardi vahetamisele uue vastu.